VPN Kısıtlamalarını Atlama: Okulda veya İşyerinde VPN Engellemesini Kaldırma

Üniversite kampüsüİster hükümetiniz ister özel veya kamu kuruluşu tarafından sansürleniyor olun, çevrimiçi sansürün insanların düşündüğünden daha yaygın olduğunu biliyorsunuz. Bir VPN’ye bağlanmak kolaydır ve çoğu zaman sorunu çözecektir. Ancak, bu süreci durduran bazı durumlar yaşamış olabilirsiniz. Bunlar hükümetler, okullar, kolejler ve hatta birçok özel şirket tarafından ablukaları içerir. Bazı içeriği görüntülemek için hedeflenen bölgede değilseniz, coğrafi kısıtlamalar nedeniyle engellenirsiniz. Bu kılavuzda, VPN kısıtlamalarını atlamanıza yardımcı olacağız.


RankVPN HizmetiVPN Fanı
PriceVisit
SiteServer
LocationsNo
LogsBrowser
ExtensionsSmart
DNS
1ExpressVPN$ 6.67ExpressVPN160Onay KutusuOnay KutusuOnay Kutusu
2NordVPN$ 3.49NordVPN87Onay KutusuOnay KutusuOnay Kutusu
3IPVanish$ 5.20IPVanish76Onay Kutusu

 Devlet Sansürü

SansürDünya daha bağlantılı hale geldikçe ve daha fazla vatandaş internete girmeye başladığında, hükümet sansürünün miktarı artıyor gibi görünüyor. Çünkü hükümetler vatandaşlarının hangi bilgilere erişebileceğini kontrol etmeyi severler. Tabii ki, bazı bölgeler diğerlerinden biraz daha kötüdür. Onları ayırmak için kullanılan kategoriler ve tanımları OpenNet Girişimi’ne göre:

 • Yaygın – Birkaç kategoride oldukça fazla içerik engellendi.
 • Önemli – Orta veya düşük miktarda içerik birçok kategoride filtrelenir.
 • Seçici – Az sayıda web sitesi veya konu filtrelendi.
 • Şüpheli – Bazı web siteleri engellenebilir, ancak resmi bir onay yoktur..
 • Kanıt yok – Herhangi bir web sitesi engelleme kanıtı olmasa da, diğer engelleme araçları kullanılabilir.

Basın Özgürlüğünde bildiri, Dünya ülkelerinin% 30’u ücretsiz değil olarak listelenmiştir. Herhangi bir araştırma yaptıysanız, muhtemelen hangi ülkelerin hükümet sansürü için en kötü olduğunu biliyorsunuzdur. Bunlar arasında Kuzey Kore, Çin, Rusya, İran ve diğer birkaç ülke var. Daha az belirgin suçlulardan bazıları, ülkenin telif haklarını ihlal edebilecek web sitelerine erişimi engeller. Bunun gibi kısıtlamalardan çok fazla bahsedilmez.

Kurumsal ve İşyeri Sansürü

DadıBirçok öğrenen kurumda güvenlik duvarları yaygındır. Aslında, en tanınmış VPN şirketlerinden biri onlar yüzünden kuruldu. Öğrenciler reşit olmadıklarında sansürün bir kısmı haklı olabilir. Ancak yetişkinler de engellenir. Genellikle engellenen site türleri, video oyunları, yetişkinlere uygun içerik, sosyal medya, telif hakkı ihlali, ara sıra siyasi içerik (okula bağlı olarak) ve diğerlerini içeren web siteleridir. Okullar güvenlik duvarı kurallarını ahlaki pusulalarına göre belirleyebilir.

İşyerinde sansür giderek daha yaygın hale geliyor. Genellikle, engellenen birkaç farklı kategori vardır. Bunlar yetişkinlere uygun içerik, sosyal medya, oyun siteleri (bahis veya video oyunları olsun) ve diğerlerini içerebilir. Bunun arkasındaki amaçlardan biri diğer çalışanların rahatsız edilmemesini sağlamaktır. Tabii ki, bazı durumlarda verimliliği de artırabilir. Bu tür işyeri ve kurumsal blokların dezavantajlarından biri, önemli bilgileri kaçırmanızdır. Göstermek için bir örnek önereceğiz.

Tehlikeli bir durum ortaya çıkarsa, birisi sosyal medyada kritik bilgileri paylaşmaya çalışıyor olabilir. Bu kişiler, her bir kişiye ayrı ayrı mesaj göndermek için zamana veya erişime sahip olmayabilir, ancak sosyal medyayı görüntüleyemiyorsanız veya yayınlayamıyorsanız tehlikede olabilirsiniz. Birkaç kişi bu tür kullanım nedeniyle felaketten kaçabildi. Kötü bir durumu daha da kötüleştirmek utanç verici olurdu çünkü organizasyon arkadaşlarınızla veya tanıdıklarınızla sohbet etmenizi istemiyordu.

VPN Kısıtlamaları Hakkında Ne Yapmalı?

Burada her türlü kısıtlamayı kapsamamış olsak da, VPN’leri engellemenin çok çeşitli sorunlara nasıl neden olduğunu kesinlikle görebilirsiniz. Kimse içerik görmekten engellenmek istemez ve belirttiğimiz gibi, bazı durumlarda zararlı olabilir. VPN’nizi kullanmanız kısıtlanıyorsa, sahip olduğunuz birkaç seçenek vardır..

 • Bağlantı noktanızı 443 olarak değiştirin – OpenVPN protokolünü kullanırken, varsayılan bağlantı noktası 1194’tür. Her ne kadar değişse de, varsayılanın kullanılması VPN trafiği olarak işaretlenir. Bunun yerine 443 numaralı bağlantı noktasını seçtiğinizde, trafiğiniz güvenli bir işlemle aynı görünür. Bu genellikle HTTPS web siteleri için belirlenen bağlantı noktasıdır.
 • Gizli bir VPN veya gizleme kullanın – Bazı VPN şirketleri, gizlilik seçenek veya gizleme. Bunun yaptığı, kullanıcının şifreleme bilgilerini çıkararak ve farklı görünmesini sağlayarak VPN kullanımını gizlemesine izin vermektir. Bu, şirkete bağlı olarak birkaç farklı adla ifade edilebilir. Bu, kısıtlamaları kaldırmanın en kolay yoludur ve en az% 90 başarı oranına sahiptir..
 • Tor Ağını kullanma – Bu yöntemi kullanmak, tasarlanma şekli nedeniyle birkaç farklı şifreleme katmanı ekler. Ancak, internet hızınızı son derece yavaş hale getirir. Daha fazla gizlilik ve güvenlik kazanırsınız, ancak hızdan ödün verirsiniz.
 • Kablosuz bağlantı kullan – Bu ülke kısıtlamaları için işe yaramasa da, kesinlikle okul ve işyeri için çalışacaktır. Tabii ki, veri planınızı kullanmanız gerekir. Çalışacak, ancak bu her zaman en iyi çözüm değil.

Kısıtlamaları Aşmakla İlgili Endişeler

Bu tür bir eylem gerçekleştirmeden önce bilmeniz ve düşünmeniz gereken birkaç şey vardır. Yüksek bir başarı oranı olsa da,% 100 değildir. Yakalanırsanız, sonuçlara hazır olmanız gerekir. Karşılaşabileceğiniz olası sorunlardan bazıları.

VPN kullanımını yasakladıkları bir ülkede VPN kullanmaya çalışırsanız, hapis cezası, para cezaları veya daha kötüsü ile karşılaşabilirsiniz. Unutmayın, bu tür yasaklara sahip ülkelerin, büyük bir adalet sistemine sahip oldukları bilinmeyecektir. Okulda bir VPN kullanmayı planlıyorsanız, başınız derde girebilir. Bir süre iyi davranmanıza rağmen, kuralları sürekli ihlal etmek ve yakalanmak sorunlara neden olabilir. İşte denemek isteyenler için, şirkete bağlıdır. Yakalanırsa, ilk önce kınanabilir veya sonunda kovulabilirsin.

VPN Kullanımının Engelini Kaldırma Hakkında Son Düşünceler

Gördüğünüz gibi, VPN kullanımının engelini kaldırmak için kesinlikle iyi nedenler var. Ancak, mümkünse dikkatli olmak isteyeceksiniz. Eylemleriniz için sert sonuçlar olabilir, bu yüzden kuralları ihlal etmeden önce kuralların ne olduğunu bulmak için zaman ayırın. Bu kılavuzu, VPN kullanımının engellemesini kaldırma ve her iki tarafın nedenlerini biraz açıklamak için yararlı bulduğunuzu umarız.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map