OverPlay Windows Kurulum Kılavuzu

OverPlay Windows İndirOverPlay Windows istemcisini web sitelerinin VPN kurulum sayfasından “Kurulum -> VPN Setup ”ı seçin. Bu sayfaya geldikten sonra Windows düğmesine tıklayın. Bu, Windows indirme sayfasına bağlantı içeren bir sayfa yükleyecektir. Kuruluma devam etmek için “OverPlay VPN Kurulumu: Windows PC (OverPlay Client)” bağlantısına tıklayın. Ayrıca, VPN’yi, çalıştığında mevcut sunucu listesiyle güncelleyen özel bir OpenVPN sürümüyle yapılandırmak için bu sayfada bir bağlantı var. Son olarak, bu sayfa ayrıca adım adım kurulum için bağlantılar ve Windows’u PPTP, L2TP ve OpenVPN ile manuel olarak yapılandırmak için görsel kılavuzlar içerir.


Kuruluma devam etmek için “OverPlay VPN Kurulumu: Windows PC (OverPlay Client)” bağlantısına tıklayın. Sonraki sayfada, “Windows için OverPlay Client buradan indirilebilir” bağlantısını tıklayın.

OverPlay - Windows masaüstü kısayoluOverplay_vpn_setup.exe dosyasını sisteminize kaydedin ve ardından OverPlay Windows Client kurulumunu bilgisayarınıza tamamlamak için çalıştırın. Kurulumun tamamlanması sadece bir dakika sürer. Tamamlandığında masaüstünüzde sağda gösterilene benzer yeni bir simge göreceksiniz. Uygulamayı başlatmak istediğinizde simgeye çift tıklayabilirsiniz. OverPlay Windows istemcisine ilk kez girdiğinizde aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız:

OverPlay - Windows Oturum Açma

“Kaydol” düğmesini tıkladığınızda, bir hesap satın almak için OverPlay web sitesine yönlendirilirsiniz. İndirimimizi kullanarak zaten kaydolduğunuzu varsayarsak, sadece “Kullanıcı Adı” ve “Parolanızı” girip “Oturum Aç” düğmesini tıklamanız yeterlidir. Uygulama şifrenizi hatırlayacaktır, böylece OverPlay ağına her bağlandığınızda kimlik bilgilerinizi tekrar girmeniz gerekmez. Ancak, oturumunuzun açık kalması gerekmez. Durumunuza bağlı olarak OverPlay’i tamamladığınızda oturumu kapatmak isteyebilirsiniz. Yapması çok kolay ve size tam olarak nasıl yapacağınızı kısa bir süre içinde göstereceğiz. İlk olarak OverPlay Windows istemcisini her açtığınızda görüntülenecek olan ana ekrana bakalım.

OverPlay Windows Uygulaması

Bunu uygulamanın ana veya bağlantı ekranı olarak düşünebilirsiniz. Bu, OverPlay ağına bağlanmak için kullanacağınız ana ekrandır. Bu ekranda birkaç seçeneğiniz var. Onları bir anda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz, ancak hiçbirini değiştirmek zorunda değilsiniz. “Görünür Konumunuzu Değiştirin” kutusunda listelenen sunucu konumundan memnunsanız, devam edip yeşil “Bağlan” düğmesine tıklayabilirsiniz. Sunucuya bağlandıktan sonra ekran değişecek.

OverPlay Ağına bağlandı

Gördüğünüz gibi müşteri artık Atlanta, Georgia’daki bir sunucuya bağlı olduğumuzu gösteriyor. IP adresini bulanıklaştırdık, ancak OverPlay’e bağlandığınızda size sunucuyla aynı konumda yeni bir sanal IP sağlayacaktır. Bu, sanki o şehirdeymişsiniz gibi internete göz atmanıza izin verecektir. Bu ekranda daha fazla şey yok. VPN kullanmayı bitirdiğinizde “Bağlantıyı kes” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bundan sonra, uygulamayı kapatmak için sağ üst köşedeki “X” işaretine tıklayabilir veya istemcinin bir sonraki açışınızda giriş bilgilerinizi hatırlamasını istemiyorsanız üstteki “Oturumu Kapat” a tıklayabilirsiniz..

OverPlay istemcisinde birkaç seçenek daha var. Yeni başlayanlar için sunucu konumunu değiştirebilmeniz gerekir ve OverPlay ekibi bunu kolaylaştırır. Bir an için ana ekran resmimize tekrar bakın. Büyük yeşil “Bağlan” düğmesine sahip olan. “Görünür Konumunuzu Değiştirin” kutusunda Amerika Birleşik Devletleri, Atlanta’nın yanında bir raptiye simgesi göreceksiniz. Raptiyeye tıklamak, sunucu seçim ekranını aşağıda gösterildiği gibi getirecektir.

OverPlay Sunucu Seçim Ekranı

Resme yakından bakarsanız, her sunucu konumu için ülke, şehir ve ping’i gösterdiğini fark edeceksiniz. Sütunlardan herhangi birine göre sıralayabilirsiniz. OverPlay istemcisinde en sevdiğimiz özelliklerden biri, tüm sunucuları sizin için pinglemesidir. Ping’e göre sıralarsanız, yukarıda yaptığımız gibi, genellikle bulunduğunuz konuma göre en hızlı sunucular olacak olan en düşük ping süreleri sunulur. Bağlanmak istediğiniz konumu bulduktan sonra, adı tıklamanız ve ardından ekranın altındaki “Tamam” düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bu, seçtiğiniz sunucu konumuna hemen güvenli bir bağlantı kurmak için yeşil “Bağlan” düğmesine tıklayacağınız ana ekrana geri götürecektir..

Kaplamak istediğimiz başka bir istemci özelliği daha var ve bu şifreleme açısından sahip olduğunuz seçeneklerdir. Ana ekranı bir kez daha göstererek açıklamak daha kolay olacaktır.

OverPlay Windows Uygulaması

Bu ekranda henüz ele almadığımız bir kutu daha var. “Bağlantı Tercihinizi Seçin” başlıklıdır ve hızdan güvenliğe kadar üç seçenek içeren bir kaydırıcı sunar. Her biri OpenVPN ile bağlantınızı şifreler, böylece hepsi güvenlidir. Aradaki fark, istemcinin AES 256 bit veya AES 128 bit şifreleme şifrelemesi kullanmasıdır. İşleri olabildiğince basit tutmayı seviyoruz, bu nedenle üç seçenekten herhangi biri verilerinizi şifreleyecek ve çevrimiçi gizliliğinizi korumaya yardımcı olacaktır. Yukarıda gösterilen kaydırıcının ortasında bulunan “Dengeli” ayarını tercih ediyoruz.

Her bir şifreleme tercihinin hız üzerinde ne kadar etkisi olacağını görmek istedik, bu nedenle Atlanta’daki sunucu konumlarına üç seçeneğin her birini kullanarak bağlandık ve hızımızı kaydettik. Bu mükemmel bir deney olmaktan uzak, ancak uygulamada “Hız”, “Dengeli” ve “Güvenli” arasında geçiş yaparken neler yaşadığımız hakkında bir fikir verecektir. İşte üç şifreleme seviyesinin her biri için hızımıza bir göz atın.

OverPlay Windows Şifreleme Seviyeleri

“Speed” seçeneği 60.93 Mbps ile en hızlıydı, “Balanced” 60.48 Mbps ile geliyor ve “Security” hala etkileyici bir 58.97 Mbps hızında çalışıyor. Gördüğünüz gibi hızımız protokol seçenekleri arasında çok fazla değişmedi. Aslında 2 Mbps’den daha az farklıydı. Gerçekten ISS bağlantı hızınıza ve VPN’ye bağlıyken ne yapmayı planladığınıza bağlıdır. Çoğu kullanıcı için “Dengeli” ayarını öneriyoruz, ancak hangisinin en iyi olduğunu görmek ve istediğiniz zaman geçiş yapmak için her ayarı test edebilirsiniz.

OverPlay'i ziyaret et

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map